top of page
olej-palmowy-Q_A.jpg

Olej Palmowy Q&A

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie oleju palmowego.

pytanie21

1. W jakich branżach stosowany jest olej palmowy? 

Ze wzglÄ™du na swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci - odporność na wysokÄ… temperaturÄ™, wysokÄ… stabilność, neutralny smak i zapach, olej palmowy jest szeroko stosowany w branży spożywczej (margaryny i kremy do smarowania, czekolady i wyroby czekoladowe, lody, ciastka, sÅ‚one przekÄ…ski, pieczywo), w branży kosmetycznej (kremy, mydÅ‚a, szampony), w sektorze biopaliw, w produkcji pasz dla zwierzÄ…t i na rynku chemikaliów (detergenty, Å›wiece i smary). Olej palmowy i jego pochodne znajdujÄ… również zastosowanie w substytutach produktów nabiaÅ‚owych (creamery, produkty seropodobne, sery wegaÅ„skie), masÅ‚ach orzechowych czy też w dodatkach do żywnoÅ›ci. Może wystÄ™pować w różnych artykuÅ‚ach pod nazwami, takimi jak: tÅ‚uszcze CBE i CBS, emulgator E471, mirystynian izopropylu, kwas palmitynowy, stearynian glicerolu, stearynian sorbitolu, alkohol cetylowy, palmitynian askorbilu, octan tokoferylu, alkohol stearylowy, alkohol oleilowy i oktyldodekanol, oleinian i stearynian sorbitolu czy palmitynian etyloheksylu.  

pytanie22

Najpowszechniej używane tÅ‚uszcze roÅ›linne (np. rzepakowy, sÅ‚onecznikowy) w temperaturze pokojowej majÄ… postać ciekÅ‚Ä…. Olej palmowy jest pod tym wzglÄ™dem wyjÄ…tkowy, ponieważ w temperaturze pokojowej ma postać póÅ‚staÅ‚Ä… i topi siÄ™ w temperaturze zbliżonej temperaturze naszego ciaÅ‚a (punkt topnienia 35-36°C). Jest odporny na wysokÄ… temperaturÄ™, charakteryzuje siÄ™ wysokÄ… stabilnoÅ›ciÄ…, neutralnym smakiem i zapachem, nadajÄ…c produktom pożądanÄ… konsystencjÄ™ i teksturÄ™. DziÄ™ki temu Å›wietnie sprawdza siÄ™ w recepturach wielu produktów takich jak np. margaryna, lody, ciastka czy wyroby piekarnicze i wiele innych.

2. Jakie właściwości ma olej palmowy? 

pytanie9

3. Dlaczego firmy spożywcze stosują olej palmowy? 

Ze wzglÄ™du na swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci olej palmowy jest jednym z wielu skÅ‚adników wykorzystywanych do produkcji produktów spożywczych. Jest odporny na wysokÄ… temperaturÄ™, charakteryzuje siÄ™ wysokÄ… stabilnoÅ›ciÄ…, neutralnym smakiem i zapachem, nadajÄ…c produktom pożądanÄ… konsystencjÄ™ i teksturÄ™. Surowiec ten zawiera w swoim skÅ‚adzie równe iloÅ›ci nienasyconych i nasyconych kwasów tÅ‚uszczowych. Jest praktycznie jedynym tÅ‚uszczem staÅ‚ym, który zastÄ™puje niezdrowe tÅ‚uszcze utwardzone. Olej palmowy jest także bardzo wydajny w uprawie – potrzebuje cztery razy mniej terenów pod uprawy niż inne oleje.  

pytanie16

CaÅ‚kowita rezygnacja z oleju palmowego, czy próba zastÄ…pienia go innymi olejami, jest nieuzasadniona ekonomicznie, ale też Å›rodowiskowo. ZastÄ…pienie oleju palmowego rodzimymi olejami: rzepakowym czy sÅ‚onecznikowym przy obecnym popycie na produkty zawierajÄ…ce oleje roÅ›linne jest niemożliwe, ponieważ nie ma wystarczajÄ…cej powierzchni dla tych upraw. W scenariuszu caÅ‚kowitego zastÄ…pienia oleju palmowego innymi olejami roÅ›linnymi potrzebowalibyÅ›my cztery razy wiÄ™cej terenów pod uprawy. Dlatego najlepszym rozwiÄ…zaniem jest certyfikacja upraw tego surowca, aby jego produkcja miaÅ‚a zdecydowanie mniejszy negatywny wpÅ‚yw na Å›wiatowÄ… różnorodność biologicznÄ…, a także zmianÄ™ klimatu. Poza tym, do wielu produktów musimy użyć tÅ‚uszczu staÅ‚ego, a tam oleje ciekÅ‚e (w tym rzepakowy czy sÅ‚onecznikowy) nie mogÄ… być stosowane.  

4. Czy można całkowicie zrezygnować z używania oleju palmowego? 

pytanie 17

5. Czy można zastąpić olej palmowy innymi tłuszczami np. olejem rzepakowym czy masłem? 

CaÅ‚kowite zastÄ…pienie oleju palmowego w Polsce wiÄ…zaÅ‚oby siÄ™ z bardzo niekorzystnymi zmianami zwiÄ…zanymi z zagospodarowaniem lÄ…du, emisjami dwutlenku wÄ™gla oraz utratÄ… różnorodnoÅ›ci biologicznej. Zaproponowany scenariusz wymagaÅ‚by stworzenia upraw, które zajęłyby powierzchniÄ™ prawie czterokrotnie wiÄ™kszÄ… niż obecnie używana do produkcji oleju palmowego. Przy obecnym popycie na produkty zawierajÄ…ce oleje roÅ›linne nie ma wystarczajÄ…cej powierzchni dla tych upraw. Próba wymiany oleju palmowego wystÄ™pujÄ…cego w produktach pociÄ…gnie za sobÄ… degradacjÄ™ Å›rodowiska. Zamiana nie rozwiąże problemów, a jedynie przesunie je w inne regiony, wygeneruje wzrost emisji gazów cieplarnianych i stworzy zagrożenie dla bÄ™dÄ…cych pod ochronÄ… zwierzÄ…t i roÅ›lin. 
 

Olej rzepakowy jest ciekÅ‚y, wiÄ™c może być stosowany tylko tam, gdzie nie ma koniecznoÅ›ci użycia tÅ‚uszczu staÅ‚ego, czyli np. do smażenia. Nawet do smażenia zanurzeniowego dziÅ› powszechnie stosowany jest wÅ‚aÅ›nie olej rzepakowy. Natomiast masÅ‚o praktycznie mogÅ‚oby zastÄ…pić olej palmowy, ale sÄ… trzy “ale”. Pierwszym jest znacznie wyższa cena, a wiÄ™c znacznie wyższe ceny gotowych produktów, drugie, zwiÄ…zane z zanieczyszczeniem Å›rodowiska, gdyż produkcja zwierzÄ™ca, szczególnie bydÅ‚a, jest najwiÄ™kszym “trucicielem” Å›rodowiska, wiÄ™c konieczna zwiÄ™kszona produkcja zastÄ™pujÄ…ca olej palmowy jest w zasadzie wykluczona. I trzecie “ale” sprawy zdrowotne: masÅ‚o ze wszystkich tÅ‚uszczów zawiera cholesterol, który przy powszechnym stosowaniu masÅ‚a, staÅ‚by siÄ™ istotnym czynnikiem rozwoju chorób ukÅ‚adu krążenia.  

pytanie6
pytanie 18

Certyfikowany olej palmowy speÅ‚nia osiem podstawowych kryteriów: przejrzystość procesu produkcji, zgodność z lokalnym prawem, zobowiÄ…zanie do przestrzegania pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej, zastosowanie wysokich standardów w procesie produkcji, odpowiedzialność zwiÄ…zana z ochronÄ… Å›rodowiska i zasobów naturalnych, przestrzeganie praw pracowników, odpowiedzialne podejÅ›cie do rozwoju plantacji oraz zobowiÄ…zanie do ciÄ…gÅ‚ego ulepszania procesu.  

   

Certyfikacja może wpÅ‚ynąć na poprawÄ™ jakoÅ›ci oleju palmowego m.in. poprzez dokÅ‚adnÄ… kontrolÄ™ uprawy (np. ograniczenie stosowania niebezpiecznych pestycydów), zachowawczy, delikatny transport owoców co ogranicza ich uszkodzenie, czy precyzyjnÄ… kontrolÄ™ parametrów produkcji.  

   

Produkcja oleju palmowego z niecertyfikowanych źródeÅ‚ doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów, a ekosystemy lasów deszczowych uznawane sÄ… za najbogatsze pod wzglÄ™dem różnorodnoÅ›ci biologicznej na Å›wiecie. PrzeksztaÅ‚canie lasów w plantacje palmy olejowej prowadzi do bezpoÅ›redniego zagrożenia dla wielu gatunków, takich jak: orangutan, sÅ‚oÅ„ sumatrzaÅ„ski, pantera mglista, tygrys sumatrzaÅ„ski czy sÅ‚oÅ„ indyjski. Lasy i torfowiska sÄ… wypalane pod uprawy, co powoduje ogromne emisje dwutlenku wÄ™gla. Dodatkowo substancje chemiczne stosowane na plantacjach zanieczyszczajÄ… glebÄ™, Å›rodowisko i wodÄ™.  Wylesianie pod palmÄ™ olejowÄ… jest tragediÄ… dla lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci. W wyniku zanieczyszczeÅ„ ludzie tracÄ… dostÄ™p do czystej wody pitnej, a kurczÄ…ce siÄ™ zasoby ryb w rzekach powodujÄ… coraz wiÄ™ksze problemy z pozyskiwaniem pożywienia. Olej certyfikowany wyraźnie ogranicza te negatywne czynniki.  

6. Jaka jest różnica miÄ™dzy olejem palmowym certyfikowanym a niecertyfikowanym?  

7. Dlaczego warto pozyskiwać olej w sposób zrównoważony?  

Certyfikacja RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) zapewnia, że w produktach używany jest surowiec, który speÅ‚nia standardy zrównoważonej produkcji oleju palmowego. Oznacza to wspóÅ‚pracÄ™ z plantacjami, które nie przyczyniÅ‚y siÄ™ do degradacji Å›rodowiska oraz przestrzegajÄ… zasad etycznych w stosunku do pracowników i jak mieszkaÅ„ców okolicy plantacji. W caÅ‚ym Å‚aÅ„cuch produkcyjnym jak i logistycznym speÅ‚nione sÄ… zasady transparentnoÅ›ci dziaÅ‚alnoÅ›ci, zgodnoÅ›ci z wymaganiami prawnymi, wydajnoÅ›ci finansowej oraz odpowiedzialnoÅ›ci za ciÄ…gÅ‚y rozwój i doskonalenie.  

Oznacza to, że certyfikacja RSPO jest bezpoÅ›rednio powiÄ…zana z zapewnieniem jakoÅ›ci w rozumieniu odpowiedzialnoÅ›ci za ochronÄ™ Å›rodowiska, zwierzÄ…t, a co najważniejsze ludzi, ich tradycji, bezpieczeÅ„stwa, przy stosowaniu najlepszych znanych praktyk. Certyfikacja może wpÅ‚ynąć na wzrost jakoÅ›ci oleju palmowego m.in. dziÄ™ki dokÅ‚adnie kontrolowanej uprawie (np. ograniczenie stosowania niebezpiecznych pestycydów), zachowawczym, delikatnym transporcie owoców co ogranicza ich uszkodzenie czy precyzyjnie kontrolowanych parametrów produkcji. A przede wszystkim chroni Å›rodowisko.  

Certyfikacja RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil, czyli OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u ds. Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego), jest wedÅ‚ug PKZOP najlepszÄ… istniejÄ…cÄ… certyfikacjÄ… na rynku, która gwarantuje zrównoważony charakter upraw i wiarygodne kryteria Å›rodowiskowe.  

Więcej informacji o certyfikacji

8. Jakie certyfikaty oleju palmowego dotyczÄ… jego bardziej zrównoważonego pozyskiwania?   

9. Na czym polega certyfikacja RSPO?

Wyróżniamy dwa rodzaje certyfikacji RSPO.  Wynika to z rozdzielenia tego, co dzieje siÄ™ na plantacjach palm olejowych (Malezja, Indonezja), od tego co nastÄ™pnie musi być przestrzegane w handlu i przetwórstwie oleju palmowego (na przykÅ‚ad w Europie).  

​

Z tego też powodu mówi siÄ™ o:  

certyfikacji plantacji nazywanej też w skrócie RSPO P&C (od ang. sÅ‚ów: Principles & Criteria), czyli „Zasady i Kryteria” upraw plantacyjnych,  

certyfikacji Å‚aÅ„cucha dostaw, w skrócie RSPO SCC (ang. Supply Chain Certification), czyli certyfikacja Å‚aÅ„cucha dostaw.  

​

Najważniejsze elementy certyfikacji RSPO w odniesieniu do plantacji, czyli miejsc, które majÄ… kluczowe znaczenie w kontekÅ›cie ochrony Å›rodowiska naturalnego i spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych, to:  

​

  • Zakaz zakÅ‚adania plantacji na terenach lasów pierwotnych, terenach leÅ›nych i nieleÅ›nych o wysokiej bioróżnorodnoÅ›ci, obszarach bagnistych, nadbrzeżnych i o stromych zboczach. Wykorzystano tu uznane miÄ™dzynarodowe klasyfikacje tych obszarów:  

  • Obszarów o wysokiej wartoÅ›ci ochronnej (HCV - High Conservation Value)  

  • Terenów o wysokiej wartoÅ›ci pokrywy leÅ›nej (HFCL - High Forest Cover Landscape),  

  • Lasów o wysokim poziomie koncentracji wÄ™gla (HCSF - High Carbon Stock Forest).  

  • ZobowiÄ…zanie plantatorów do prowadzenia monitoringu i identyfikacji (przy użyciu niezależnych od nich źródeÅ‚) wystÄ™powania gatunków chronionych roÅ›lin i zwierzÄ…t. Nie chodzi tutaj tylko o lokalne przepisy ochrony. Plantatorzy muszÄ… korzystać z listy gatunków wymierajÄ…cych, rzadkich i zagrożonych stworzonej przez miÄ™dzynarodowÄ… organizacjÄ™ High Conservation Value Resource Network (HCVRN).  

  • Zakaz wypalania powierzchni na jakimkolwiek etapie funkcjonowania plantacji (zarówno również przed jej zaÅ‚ożeniem).  

  • Zakaz stosowania oprysków lotniczych, biologicznych metod ochrony z użyciem gatunków inwazyjnych oraz stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin na zasadzie profilaktyki  

Można to sprawdzić na stronie internetowej RSPO (www.rspo.org). Ważność certyfikatu RSPO jest wymagana w przypadku wszystkich typów organizacji certyfikowanych w caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu dostaw.  

10. Jak sprawdzić czy firma ma certyfikat RSPO / pozyskuje olej w sposób bardziej zrównoważony?  

11. W jaki sposób pozyskiwanie oleju palmowego wpÅ‚ywa na Å›rodowisko? 

Palma olejowa uprawiana jest przede wszystkim w krajach z klimatem równikowym i podrównikowy, w których wskaźnik różnorodnoÅ›ci biologicznej jest bardzo wysoki. Zdecydowana wiÄ™kszość Å›wiatowej produkcji oleju palmowego – 85% – odbywa siÄ™ w Malezji i Indonezji. Ekosystemy Malezji i Indonezji zasiedlajÄ… gatunki roÅ›lin i zwierzÄ…t, które w innych częściach Å›wiata spotykane sÄ… rzadko, a niekiedy w ogóle. Kraje te stanowiÄ… jedne z gÅ‚ównych obszarów wystÄ™powania torfu na Å›wiecie.  Produkcja oleju palmowego z niecertyfikowanych źródeÅ‚ doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów, a ekosystemy lasów deszczowych uznawane sÄ… za najbogatsze pod wzglÄ™dem różnorodnoÅ›ci biologicznej na Å›wiecie. PrzeksztaÅ‚canie lasów w plantacje palmy olejowej prowadzi do bezpoÅ›redniego zagrożenia dla wielu gatunków, takich jak: orangutan, sÅ‚oÅ„ sumatrzaÅ„ski, pantera mglista, tygrys sumatrzaÅ„ski czy sÅ‚oÅ„ indyjski. Lasy i torfowiska sÄ… wypalane pod uprawy, co powoduje ogromne emisje dwutlenku wÄ™gla. Dodatkowo substancje chemiczne stosowane na plantacjach zanieczyszczajÄ… glebÄ™, Å›rodowisko i wodÄ™. 

​

W odpowiedzi na te zagrożenia w 2004 roku z inicjatywy WWF powoÅ‚ano Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) i ustanowiono system certyfikacji oleju palmowego. DziaÅ‚ania te w swoim zaÅ‚ożeniu majÄ… na celu zminimalizowanie negatywnego wpÅ‚ywu plantacji palmy olejowej na Å›rodowisko naturalne. RSPO skupia nie tylko producentów i dostawców oleju palmowego, ale również przedstawicieli branży FMCG (produkty szybko zbywalne, z ang. Fast-Moving Consumer Goods) stosujÄ…cych w swoich produktach olej palmowy, oraz ogólnoÅ›wiatowe i lokalne organizacje ekologiczne i organizacje pożytku publicznego.  

ZastÄ™powanie niecertyfikowanego oleju palmowego przez certyfikowany wydaje siÄ™ być sÅ‚usznym krokiem w walce z negatywnym wpÅ‚ywem upraw tego surowca na Å›rodowisko.  

Substancje chemiczne stosowane na niecertyfikowanych plantacjach zanieczyszczajÄ… glebÄ™, Å›rodowisko i wodÄ™. W wyniku zanieczyszczeÅ„ lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci tracÄ… dostÄ™p do czystej wody pitnej, a kurczÄ…ce siÄ™ zasoby ryb w rzekach powodujÄ… coraz wiÄ™ksze problemy z pozyskiwaniem pożywienia. Certyfikacja RSPO jest obecnie najlepszÄ… istniejÄ…cÄ… certyfikacjÄ… na rynku, która gwarantuje zrównoważony charakter upraw, wiarygodne kryteria Å›rodowiskowe i zapewnia godne warunki pracy spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych.  

12. W jaki sposób pozyskiwanie oleju wpÅ‚ywa na lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci i plantatorów?  

13. W jaki sposób odróżnić jaki rodzaj oleju (utwardzony/nieutwardzony) zostaÅ‚ wykorzystany w danym produkcie? 

Informacji o poddaniu danego oleju procesowi utwardzenia/uwodornienia należy szukać na etykietach produktów spożywczych. Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z 25.10.2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywnoÅ›ci – producenci żywnoÅ›ci sÄ… prawnie zobowiÄ…zani do informowania konsumentów, czy dany produkt zawiera tÅ‚uszcze/oleje caÅ‚kowicie/częściowo utwardzone/uwodornione, wymieniajÄ…c je w skÅ‚adzie danego produktu.  

   

Zastosowanie tÅ‚uszczu innego niż kakaowy, lub jego zamienników, nakÅ‚ada na producenta obowiÄ…zek umieszczenia odpowiedniej informacji na opakowaniu wyrobu gotowego (Dyrektywa 2000/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 czerwca 2000 r. w sprawie wyrobów kakaowych i czekoladowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi).  

Umieszczanie na etykietach informacji “nie zawiera oleju palmowego” jest pochodnÄ… krytycznych opinii na temat oleju palmowego, które skupiajÄ… siÄ™ na dwóch obszarach: zdrowotnym i Å›rodowiskowym.  

Promocja produktów, nie poprzez reklamowanie skÅ‚adników w nich zawartych, a poprzez informowanie jakich skÅ‚adników nie zawiera jest coraz częściej wykorzystywanym mechanizmem, który może wprowadzać konsumentów w bÅ‚Ä…d. Marketingowcy wielu firm uznali stosowanie etykiety “bez oleju palmowego” za sprawnie dziaÅ‚ajÄ…ce narzÄ™dzie marketingowe.

 

Pod kÄ…tem ochrony Å›rodowiska jest to mylÄ…cy komunikat, bo zgodnie ze stanowiskiem MiÄ™dzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) “bojkot oleju palmowego raczej przeniesie problem w inne miejsce, a nie zatrzyma spadek różnorodnoÅ›ci biologicznej”. 

​

ZastÄ™powanie niecertyfikowanego oleju palmowego przez certyfikowany wydaje siÄ™ być sÅ‚usznym krokiem w walce z negatywnymi skutkami upraw tego surowca na Å›rodowisko. Zmiana ta mogÅ‚aby być przeprowadzona przy relatywnie niewielkim wpÅ‚ywie na zmiany w użytkowaniu lÄ…du, emisje dwutlenku wÄ™gla oraz zmiany w różnorodnoÅ›ci biologicznej. Również po stronie producentów nie wymagaÅ‚aby ona drastycznych zmian w procesach produkcyjnych. Pozytywny efekt takiej zmiany miaÅ‚by także duże znaczenie dla Å›rodowiska i dla ludnoÅ›ci krajów producenckich.  

​

ŹródÅ‚o: https://www.iucn.org/news/secretariat/201806/saying-no-palm-oil-would-likely-displace-not-halt-biodiversity-loss---iucn-report 

14. Dlaczego na wielu produktach istnieje informacja, że nie zawierajÄ… one oleju palmowego?  

pytanie 19

15. Czy produkty eksportowe również zawierajÄ… olej palmowy? 

Olej palmowy jest powszechnie stosowany na caÅ‚ym Å›wiecie, wiÄ™c zarówno produkty eksportowe jak i importowane mogÄ… go zawierać. Należy podkreÅ›lić, że żaden kraj na Å›wiecie nie zakazuje stosowania oleju palmowego, wiÄ™c można go znaleźć wszÄ™dzie.  

pytanie 20

Przyczyny krytycznych opinii na temat oleju palmowego skupiajÄ… siÄ™ na dwóch obszarach: zdrowotnym i Å›rodowiskowym. 

 

Proces rafinacji w przemyÅ›le spożywczym w dalszym ciÄ…gu mylnie jest postrzegany jako niekorzystny dla konsumentów etap procesu produkcyjnym. W celu zrozumienia sedna jego stosowania najważniejszym jest poznanie jego gÅ‚ównych korzyÅ›ci. Rafinacja olejów jest bowiem etapem procesu niezbÄ™dnym do poprawienia jakoÅ›ci, a w szczególnoÅ›ci bezpieczeÅ„stwa oleju. W tym procesie zostajÄ… usuniÄ™te z surowca substancje szkodliwe, m.in. niezwykle niebezpieczne zanieczyszczenia przemysÅ‚owe jak benzopiren czy furany oraz niekorzystne pod wzglÄ™dem funkcjonalnym jak i zdrowotnym.Olej palmowy dziÄ™ki swoim wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom nie musi być utwardzany i jest praktycznie jedynym tÅ‚uszczem staÅ‚ym, który zastÄ™puje niezdrowe tÅ‚uszcze utwardzone. 

 

Drugim źródÅ‚em negatywnego wizerunku oleju palmowego, sÄ… konsekwencje Å›rodowiskowe, z jakimi wiąże siÄ™ nieodpowiedzialna uprawa palm oleistych z których jest on pozyskiwany. Produkcja oleju palmowego z niecertyfikowanych źródeÅ‚ doprowadza bowiem do utraty olbrzymich powierzchni lasów na terenach Indonezji i Malezji, których ekosystemy uznawane sÄ… za najbogatsze pod wzglÄ™dem różnorodnoÅ›ci biologicznej na Å›wiecie. Skutkuje to bezpoÅ›rednim zagrożeniem dla wielu gatunków zwierzÄ…t, zwiÄ™kszonych emisji dwutlenku wÄ™gla i zanieczyszczenia Å›rodowiska. W wyniku wycinki lasów tropikalnych na rzecz niecertyfikowanych upraw palm oleistych, dom i tym samym życie tracÄ… m.in. orangutany, które staÅ‚y siÄ™ niejako symbolem zagrożeÅ„, jakie niesie ze sobÄ… niewÅ‚aÅ›ciwa uprawa oleju palmowego dla Å›rodowiska. RozwiÄ…zaniem jest postawienie na certyfikowany olej palmowy. Olej certyfikowany to olej ze źródeÅ‚ zrównoważonych a nie np. z terenów po wypalanych obszarach leÅ›nych.  

16. Dlaczego olej palmowy ma czarny PR?  

pytanie7
bottom of page